Trans, sugestia; ich wpływ na nasze życie

Trans, sugestia; ich wpływ na nasze życie

Trans przybiera rozmaite formy. Możemy go osiągnąć za pomocą hipnoterapii, rytuałów, technik oddechowych, medytacji, afirmacji, tańca, śpiewu. Jednak najczęściej wywołujemy go nieświadomie, kiedy fantazjujemy, wizualizujemy, czyli zagłębiamy się w swoich myślach. Każda z tych wymienionych form ma jedną wspólną cechę – zawsze osiągając ten stan koncentrujemy się na sobie i wewnętrznych przeżyciach, wrażeniach.

Nasze emocjonalne blokady zapisują się nie tylko w umyśle, ale również w ciele. Trans uwalnia te blokady. Otwiera nam drzwi do szerszej świadomości. To jest również czas silnej regeneracji organizmu.

Podczas tego dobroczynnego stanu fale mózgowe spowalniają swoje wibracje, czujemy się wewnętrznie spokojni, harmonijni, swobodni, ciało jest odprężone.

Przy regularnych medytacjach znika ciągły natłok myśli, dzięki temu powraca kreatywność. A najpiękniejsza i najprzyjemniejsza forma transu to stan zakochania, kiedy każda wspólna chwila jest niezwykła. Jest to tak silny stan, że na samo wspomnienie tej chwili wracają nie tylko tamte odczucia, ale i poprawia nam się nastrój, czujemy, że możemy więcej i lepiej.

A czym jest sugestia? To słowo wypowiadane na głos lub w myślach. Sugestia ma niezwykłą siłę, ogromny wpływ na nasze postrzeganie siebie i wszystkiego wokół. I to właśnie rodzice jako pierwsi przemawiają do nas. Hipnotyzują swoje dzieci sugestiami. Jedni rozwijając zdolności i potencjał, inni wręcz odwrotnie ograniczając ich rozwój nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich słów.

Pomyśl o takim scenariuszu: pięcioletnie dziecko niosące szklankę z sokiem i rodzic ostrzegający surowym głosem ‘nie upuść szklanki”. Już sam ton głosu może przerazić, więc i ruchy stają się nerwowe, dodatkowo podnosi wzrok na rodzica nie widząc jednocześnie co jest przed nim, przewraca się i rozlewa sok. Wściekły rodzic krzyczy „powiedziałam żebyś nie upuścił, jesteś niezdarny, nigdy się nie nauczysz!”. Tak nieświadome, niezamierzone działanie to właśnie hipnotyczne sugestie. Nierzadko zakotwiczone głęboko w podświadomości dziecka, jako że dziecko jest stale na działaniach fal alfa, (właśnie tych jakie wywoływane są podczas wprowadzania w trans) i każdą sugestię rodzica przyjmuje i akceptuje bezkrytycznie. Posthipnotyczne sugestie mogą sprawić, że dziecko już zawsze będzie postrzegać siebie jako niezdarną osobę z trudnościami w nauce, sabotując swój sukces w przyszłości.

Nie tylko rodzicom zawdzięczamy to „transowanie”, kolejnymi osobami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć to dalsza rodzina, nauczyciele, rówieśnicy. I jeśli mamy tzw. solidne fundamenty – śmiało i dzielnie kroczymy przez życie, z ciekawością bez lęku witamy każdy dzień, jesteśmy pomocni i koleżeńscy, to i relacje z innymi są dobre. Gorzej jednak, kiedy poprzez przeróżne nieprawidłowe schematy rodzinne jesteśmy nieśmiali, wręcz wycofani, lękliwi, czy też konfliktowi i samolubni, wtedy rówieśnicy w odwecie odpowiedzą adekwatnie do zachowania.

Jest wiele rodzajów sugestii: bezpośrednie, pośrednie, ukryte, złożone, implikacje, metafory, analogie, presupozycje, nominacje, kwantyfikatory ogólne … Nie będę wyjaśniać, bo ich znaczenie można łatwo odnaleźć. Warto jednak mieć świadomość ich istnienia, bo dzięki temu możemy świadomie dokonać wyboru, nie podążając ślepo za tym co słyszymy. Często oglądając TV nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo ulegamy wpływowi reklam, ogłoszeniom, informacjom bieżącym. Dowiedziono, że rocznie przeciętny człowiek ogląda ponad tysiąc razy tę samą reklamę. Większość ludzi, po tylu powtórzeniach kupi produkt, choć na początku twierdzili, że nie jest im to niepotrzebne. Wiele ukrytych komunikatów stosuje się w biznesie, tylko po to, aby jak najlepiej sfinalizować transakcję, oczywiście nie rzadko oszukując „partnera biznesowego” – w takiej sytuacji osoba nie jest już równym partnerem, ale ofiarą pseudobiznesmena.

Ale sugestią możemy również uzdrawiać, usuwać złe nawyki, przekształcać całe schematy myśleniowe, aby wyrwać się z destrukcyjnych wzorców.

Wszystko zależy od intencji tego, kto ich używa. Część ludzi używa sugestii zupełnie instynktownie uzdrawiając siebie i innych. Najczęściej są to ludzie nie „zmąceni” błędnymi wzorcami rodzinnymi.

Afirmacje są takimi wewnętrznymi sugestiami, kierowanymi do siebie. Jeśli koncentrujemy się na nich silnie, wypowiadamy je z głęboką wiarą, to podążamy w stan transu. Tak więc trans i sugestia są ze sobą mocno związane, tworząc silne narzędzie. Najważniejsze abyśmy mieli tego świadomość i wykorzystywali je do budowania pozytywnych myśli, uczuć, przekonań.

Dowiedz się więcej o hipnoterapii

SKONTAKTUJ SIĘ

+48  782  51  44  57

hipno-terapia@wp.pl


www.hipno-terapia.pl

ADRESY

Gabinet w Warszawie

ul. Foksal 18, 00-372 Warszawa
(przy ul. Nowy Świat)

Gabinet w Londynie

172 Arnold Road
N15 4JY Londyn

(Anglia)

Back to Top