Hipnoza a Hipnoterapia

Hipnoza jest stanem głębokiej relaksacji i koncentracji, który charakteryzuje się wzmożoną podatnością na sugestie. Dzięki temu mamy dostęp do wewnętrznych poziomów aktywności umysłowej zwanych podświadomością, które mają wpływ na to jak myślimy, zachowujemy się i odczuwamy.

Podświadomość zapisuje wszystkie nasze wspomnienia i doświadczenia jak również troszczy się o automatyczne funkcje ciała i umysłu.

Podczas hipnozy nasz umysł zdolny jest do odblokowania naszego nieograniczonego potencjału i zmiany wzorców zachowania. Jest to całkowicie naturalny stan umysłu, którego doświadczamy każdego dnia kiedy np. się zamyślimy i nie słyszymy głosów i dźwięków dookoła. Dlatego jest ona w 100% bezpieczna.

Hipnozę stosuje się jako jedną z technik terapeutycznych albo jako kluczowy element terapii  (np. w terapii Miltona H. Ericksona, hipnoanalizie Eriki Fromm). Można z niej korzystać w terapii indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej i grupowej.

 

Hipnoterapia jest natomiast leczeniem, w którym używamy hipnozy, aby uzdrowić te rejony naszej psychiki, które tego potrzebują. Poprawiamy sposób odczuwania, myślenia i postrzegania siebie i świata.

Kiedy osoba jest w głębokim transie, terapeuta w komunikuje się bezpośrednio z podświadomym umysłem. Poprzez sugestie, wykorzystując wiele różnych technik hipnotycznych, jak i technik neurolingwistycznego programowania, najszybciej możemy przekształcić te wewnętrzne programy, które są błędne.

Fobia jest jednym z wielu przykładów takiego błędnego programu. Zauważcie, że kłamanie i manipulowanie jest też błędnym programem, stworzonym przez podświadomość w dzieciństwie, aby uniknąć kary. To jest naturalna reakcja obronna podświadomego umysłu. W dorosłym życiu ten program już nam nie służy, możemy go usunąć i zastąpić nowym. Pamiętajcie, że wszystko, czego nauczyła się nasza podświadomość, może równie szybko się oduczyć, ale warunek jest taki, że musimy jej wskazać do tego drogę.

W stanie hipnozy umysł oddziałuje na ciało, dzięki czemu możemy poprawić również funkcjonowanie poszczególnych organów, zminimalizować lub całkowicie zredukować ból.

Bardzo często w trakcie sesji hipnotycznej pojawiają się silne reakcje emocjonalne, takie jak płacz, drżenie, spowolnienie ruchów, reakcje konwersyjne itp. A dzieje się tak, ponieważ sięgamy często w takie rejony naszej psychiki, gdzie coś zostało naruszone, nadszarpane, a więc te rejony, które są szczególnie wrażliwe. W takich sytuacjach silne reakcje są czymś naturalnym. Terapeuta musi „oczekiwać nieoczekiwanego”, czyli ze spokojem i głębokim zrozumieniem odbierać takie sygnały.

Dowiedz się więcej o hipnoterapii

SKONTAKTUJ SIĘ

+48  782  51  44  57

hipno-terapia@wp.pl


www.hipno-terapia.pl

ADRESY

Gabinet w Warszawie

ul. Foksal 18, 00-372 Warszawa
(przy ul. Nowy Świat)

Gabinet w Londynie

172 Arnold Road
N15 4JY Londyn

(Anglia)

Back to Top