Zastosowanie Hipnozy
Jeśli chodzi o zastosowanie hipnozy, to nie ma tu ograniczeń. W większości przypadków, to nie ciało choruje, tylko nasze myśli. A dzięki temu narzędziu (hipnoza jest jedynie narzędziem w terapii) docieramy do najgłębszych obszarów naszego umysłu i uzdrawiamy myśli i uczucia, których w większości nawet już świadomie nie pamiętamy.
Hipnoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii. Dr A. Barrios przeprowadził badanie, w którym porównał do siebie trzy metody terapeutyczne pod kontem skuteczności, czyli czasu trwania i ilości wyzdrowień. Oto wyniki, które zostały opublikowane w American Heath Magazine:
- Psychoanaliza: 38% wyzdrowień po 600 sesjach (ok. 12 lat)
- Terapia Behawioralna: 72% wyzdrowień po 22 sesjach (ok. 6 miesięcy)
- Hipnoterapia: 93% wyzdrowień po 6 sesjach (1,5 miesiąca)
Najogólniej mówiąc hipnozę stosujemy, aby przekształcić błędne schematy stworzone przez podświadomość. Wszyscy mamy w sobie ogromną ilość wewnętrznych programów, część z nich nam nie służy, a jedynie ogranicza nasze myślenie, odczuwanie, działanie jak różnego rodzaju kompulsje, obsesje, lęki. Wszystkie one zostały stworzone w pewnym celu, co nie znaczy, że są nam potrzebne. Wiele z nich w dzieciństwie nam pomogło przetrwać jak np. kłamanie, bo wtedy byliśmy w stanie uniknąć surowej kary rodzica.
Wymienię obszary, gdzie hipnoza ma największe zastosowanie:
– neutralizowanie traumatycznych doświadczeń, uwalnianie negatywnych emocji i uczuć
– fobie, lęki, ataki paniki
– depresje, nerwice, zachowania obsesyjno-kompulsywne
– niska samoocena, niskie poczucie wartości, brak pewności siebie
– tiki, jąkanie
– zachowania autodestrukcyjne : wyrywanie włosów, obgryzanie paznokci, bulimie, anoreksje
– uzależnienia (alkohol, papierosy, seks, hazard)
– bezsenność, lęki nocne, koszmary
Hipnoza ma również swoje zastosowanie w medycynie: ginekologia i położnictwo stomatologia (redukcja lęku przed zabiegiem, znieczulenie) chirurgia (narkoza, znieczulenie, zmniejszanie krwawienia) kontrola bólu alergie, katar sienny, astma. A także w terapeutycznej pracy z dziećmi: (dzieci mają szczególną łatwość wchodzenia w trans) fobie szkolne, lęki, zaburzenia emocjonalne jąkanie, tiki, ssanie kciuka problemy z koncentracją, wzmacnianie samooceny, pewności siebie, odwagi.
Oczywiście hipnoza ma o wiele większe zastosowanie. I nie wolno przy tym zapominać, że jest ona jedynie narzędziem, a terapeuta „asystentem”, kimś, kto tylko pomaga, a to my sami uzdrawiamy swoje wnętrze. Dlatego po pierwsze trzeba chcieć zmiany i pomocy. Trudno jest pomóc osobie, której motywacja jest bardzo niska lub która pojawiła się ze względu na przymus z zewnątrz, czyli żona, rodzic lub przyjaciel wymusił tę decyzję. Kluczowe w tym procesie są chęć, dobrze zdefiniowana wiara (wiara nie szuka dowodów, ale je dostarcza) i konsekwencja.