Fobie, lęki, ataki paniki – Uwolnij się od uporczywych reakcji organizmu
Fobie czy lęki są irracjonalnymi, uporczywymi reakcjami na pewne sytuacje, obiekty, działania czy ludzi. Głównym symptomem tego zaburzenia jest panika, utrata kontroli i nadmierne pragnienie unikania sytuacji, które powodują te odczucia. Kiedy lęk jest poza kontrolą, lub zakłóca życie, mogą się dodatkowo pojawić inne fobie.
Jest to program naszego podświadomego umysłu, na który w chwili jego powstawania nie mamy świadomego wpływu.
Poniżej podaje kilka przykładów fobii, jednak lista jest bardzo długa, zdarzają się bowiem lęki przed konkretną rasą psa lub kota.
- Akrofobia – lęk wysokości
- Agorafobia – lęk związany z otwartą przestrzenią
- Aquafobia – lęk przed wodą
- Arachnofobia – lęk przed pająkami
- Aviofobia – lęk przed lataniem
- Klaustrofobia – lęk przed zamkniętą przestrzenią
- Socjofobia – fobia społeczna
Przyczyn lęku może być wiele: sytuacja zagrożenia życia, przemoc, wypadek. Nasz umysł chcąc nas chronić generalizuje wszystko, co związane jest z przedmiotem fobii, wywołując lęk, abyśmy uniknęli kolejnego zagrożenia. Czasami negatywne myśli o sobie lub rzeczywistości mogą powodować lęk. Osoby takie zazwyczaj myślą w sposób katastroficzny, oczekując porażki, nieszczęścia itp. Czasami możemy nawet nie pamiętać wydarzenia, które wywołało fobię.
Tak naprawdę fobia fobii nie równa, ponieważ jedne tworzą się już w dzieciństwie jak fobia społeczna, kiedy rodzice często krytykują, ośmieszają, wyzywają czy oskarżają. Przez to dzieci, a później osoby dorosłe izolują się, aby uniknąć tych przykrych i bolesnych sytuacji. Są też takie rodzaje lęków, które zostały wywołane przez jedną sytuację tworzącą silny stres i ogromny strach, np. kiedy osoba się topiła. Takie wspomnienie wywołuje wszystkie przerażające emocje tamtej chwili. A podświadomość – oczywiście mając jak najlepsze intencje – woli całkowicie pozbawić nas możliwości pływania, niż pozwolić na kolejne ewentualne zagrożenie życia.
Logiczne jest, że łatwiej jest usunąć lęk, który powstał w wyniku jednego wydarzenia niż taki, który tworzył się przez wiele lat, zwłaszcza kiedy zaczęło się w okresie dziecięcym, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni i podatni na czynniki zewnętrzne. Poza tym najbardziej boli i największe ślady pozostają, kiedy krzywdzą najbliżsi.
Atak paniki zazwyczaj występuje, gdy osoba zetknie się z bodźcem, który wywołuje lęk. Ciało w ten sposób wysyła nam informację: „trudna sytuacja, uciekaj”. W dość ekstremalnych przypadkach już na samą myśl o przedmiocie fobii możemy odczuwać silne objawy.
A oto objawy jakie wtedy występują najczęściej:
- mocne bicie serca, przyspieszenie tętna
- pocenie się
- trudności oddechowe, brak tchu, duszność
- uczucie dławienia się
- ból w klatce piersiowej
- zawroty głowy, uczucie osłabienia
- dreszcze lub nagłe uczucie gorąca
- drżenie
- nudności
- obawa przed utratą kontroli nad sobą
- drętwienia kończyn
- bladość
Stosując hipnozę w połączeniu z technikami neurolingwistycznego programowania (odczulanie, podwójna dysocjacja, neutralizowanie przykrego doświadczenia, regresja) fobie są usuwane, a następnie zastępuje się je poczuciem pewności siebie, odwagi i kontroli. Zastanów się jak bardzo ogranicza cię fobia w codziennym życiu, a jak często niewiele potrzeba, aby na stałe się jej pozbyć. Lęki wywołane przez jedną sytuację najczęściej znikają po jednej sesji.