Ukajanie wewnętrznego dziecka – Oczyść się z negatywnych emocji dzieciństwa

Wewnętrzne dziecko jest żywą, czującą częścią nas, najbardziej niezwykłą, ponieważ nie ma ani dobrych, ani złych intencji, ono po prostu chce być beztroskie, szczęśliwe. Jest częścią naszego umysłu.
Jest delikatne, wrażliwe, bezbronne. Patrzy na świat z ciekawością, radością, cały czas bada, zastanawia się. Każdy ból odczuwa bardzo intensywnie, bo nie jest nastawione na cierpienie. Kiedy zostaje zranione, skrzywdzone, poniżone, odtrącone, cierpi, bo nie rozumie dlaczego tak się stało. I nawet, kiedy stajemy się dorośli, wciąż cierpi dopóki się nim nie zajmiemy i nie pomożemy poczuć się bezpiecznie.

Często te negatywne emocje i uczucia są tak silne, że zostają wyparte głęboko do podświadomości. Okrucieństwa wyrządzone przez dorosłych są główną tego przyczyną. Podświadomość w ten sposób tworzy ochronę. Robi to błyskawicznie, automatycznie.

Niemal wszystkie zaburzenia psychiczne i choroby ciała powstają przez wyparte i tłumione dziecięce emocje.

A dlaczego? Bo one wciąż na nas wpływają. Przez nie blokujemy dostęp tym pozytywnym uczuciom. Przez nie powstają frustracje, depresje. Przez nie myślimy o sobie źle i patrzymy na siebie bez szacunku i głębokiej miłości.

Ukajanie wewnętrznego dziecka to proces docierania do siebie i poznawania przyczyn naszych problemów. To proces uwalniający z negatywnych emocji. W stanie głębokiej koncentracji, kiedy wczuwamy się całym sobą w to, co dzieje się w nas, to my stajemy się naszymi wewnętrznymi rodzicami. To my ofiarujemy sobie to, czego zabrakło nam w dzieciństwie: miłość, szacunek, akceptację, troskę, uwagę i zainteresowanie. Zwracamy sobie to, co nam odebrano: godność, beztroskę, dziecięcą radość, poczucie bezpieczeństwa. Sprawiamy, że nasza maleńka część zaczyna nam ufać i odpuszcza te trudne uczucia żalu, gniewu, smutku, złości, bólu, rozpaczy. Pocieszamy ją i pomagamy odrzucić poczucie krzywdy, upokorzenia i bezradności.

Pokazujemy, że może czuć na nowo radość, zadowolenie, dumę, satysfakcję. Te uczucia, które tworzą zdrowego człowieka z poprawnymi wzorcami.

Ale często daje to coś więcej. Niektórzy, powracając do swojego dzieciństwa, widząc błędy swoich rodziców i czując jeszcze raz te przerażające emocje, nagle zdają sobie sprawę, co oni zrobili swoim dzieciom. Czując i widząc z perspektywy dziecka, dostrzega się to, czego rodzic nie widzi, bo już nie pamięta.

Są tez tacy, którzy po uwolnieniu z przykrych emocji dzieciństwa, nagle czuja, ze mogliby być ojcami, matkami, mimo że wcześniej nie dopuszczali do siebie takiej myśli. Część z nich nawet bała się dzieci. To niezwykłe, jak otwierają się przed nimi nowe drogi, bo zaczynają dopuszczać do siebie nowy zestaw odczuć, tych wspierających. To trochę tak, jakby wyrosły im skrzydła, bo w pewnym sensie zaczynają wznosić się ponad ograniczenia.

Bardzo ważne w tym procesie jest wybaczenie, które nie oznacza, że usprawiedliwiamy to, co się wydarzyło. Bo nikt nie ma prawa krzywdzić dziecka. Nie oznacza też, że wszystko może teraz zostać zapomniane. Ale nie mamy też prawa patrzeć z wyższością mówiąc: „Zniszczyłeś moje życie, ale i tak ci wybaczam”.

Tu chodzi tylko o nas, a właściwie nie tylko, bo kiedy my emanujemy dobrem i radością, to nasi bliscy również na tym korzystają.

Przebaczając przejmuje się odpowiedzialność za swoje życie.

Dowiedz się więcej o hipnoterapii

SKONTAKTUJ SIĘ

+48  782  51  44  57

hipno-terapia@wp.pl


www.hipno-terapia.pl

ADRESY

Gabinet w Warszawie

ul. Foksal 18, 00-372 Warszawa
(przy ul. Nowy Świat)

Gabinet w Londynie

172 Arnold Road
N15 4JY Londyn

(Anglia)

Back to Top