Uzależnienie – Pozbądź się nawyku, który Cię niszczy

Uzależnienie może być niszczycielskie. Niezależnie czy jest to uzależnienie od alkoholu, seksu, narkotyków, jedzenia, hazardu, czy gier, w ekstremalnej postaci przejmuje kontrole nad całym życiem, wszystkimi decyzjami tak, że wszystkie dotychczas uznawane wartości, priorytety, nawet rodzina staja się nieważne. Najważniejszy jest wtedy nałóg.

Każde uzależnienie ma swoje źródło, kiedy jakaś potrzeba została zaniedbana w dzieciństwie, czy nawet większość z nich. Najczęściej jest to niski poziom nagrody, uznania. To sprawia, ze czujemy się mało wartościowi, bo nikt nas nie zapewniał, że jesteśmy dobrzy, że zasługujemy na szczęście.

W dorosłym życiu czuje się niespełnienie, przygnębienie. Ma się w sobie wiele złych emocji pochodzących z wczesnego okresu życia, często stłumionych w podświadomości, dlatego rzadko kto zdaje sobie z nich sprawę. Uzależnienie pozwala zapomnieć o przykrych chwilach, o bezradności, o niespełnieniu. W ten sposób nieświadomie chcemy wypełnić pustkę, którą mamy w sobie, czy też zakładamy na siebie „zasłonę dymną” poprzez nałóg palenia, aby podświadomie oddzielić się od oceniania, obwiniania, krytykowania przez innych.

Odnalezienie przyczyny uzależnienia i oczyszczenie z ciężkich emocji jest podstawą w terapii. Kluczem do wyjścia z nałogu jest po pierwsze zaspokojenie tych potrzeb, które zostały zaniedbane, a przede wszystkim potrzeba miłości i bezpieczeństwa. A po drugie dostrzeżenie swojej wartości i uwierzenie w swoje możliwości. Hipnozą jest łatwiej nad tym pracować, jako ze uzależnienie zaczyna się na poziomie nieświadomym.

Oprócz tego jest szereg innych technik, które polegają m.in. na eliminowaniu wewnętrznej walki, której wielu ludzi doświadcza, kiedy postanawia np. przestać palić. Usuwane jest pragnienie poprzez kojarzenie palenia papierosów z awersyjnym bodźcem powodującym nieprzyjemne reakcje. Jednocześnie wzmacnia się pewność siebie osoby i motywację do rzucenia palenia. Osłabiane są dzięki temu mechanizmy obronne świadomości. Można to porównać do wgrywania programu w komputerze. Choć dla mnie są to jedynie dodatkowe narzędzia, które można użyć w całym procesie docierania do głównej przyczyny nałogu i jej przepracowywania.

W przypadku wspomnianego nałogu palenia papierosów, jeśli osoba pali długi okres czasu (więcej niż 10 lat) i dużą ilość, nawyk jest głęboko zakorzeniony w podświadomości, a tłumione emocje głęboko ukryte i przykryte kolejnymi warstwami frustracji i niespełnienia. Dlatego nie zawsze jest to szybki i prosty proces. Dopóki nie oczyści się wszystkiego, co tkwi we wnętrzu, nie ma mowy o rzuceniu palenia czy też innego nałogu.

Kiedy zgasisz ostatniego papierosa, twój organizm rozpocznie proces oczyszczania się i regenerowania. Oto niektóre korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia:

  • w ciągu 20 min. – tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy;
  • w ciągu 8 godz. – ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się;
  • w ciągu 24 godz. – ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy;
  • w ciągu 48 godz. – twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie;
  • od 2 tyg. do 3 miesięcy – układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna;
  • od 1 do 9 miesięcy – wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie;
  • po 1 roku – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę;
  • po 5 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę. Obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
  • po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej;

 

 • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

 

 

Dowiedz się więcej o hipnoterapii

SKONTAKTUJ SIĘ

+48  782  51  44  57

hipno-terapia@wp.pl


www.hipno-terapia.pl

ADRESY

Gabinet w Warszawie

ul. Foksal 18, 00-372 Warszawa
(przy ul. Nowy Świat)

Gabinet w Londynie

172 Arnold Road
N15 4JY Londyn

(Anglia)

Back to Top